Praktyki uczniów ZST w Portugalii

Pierwsza z serii praktyk bieżącego roku szkolnego przyniósł kolejne ważne wydarzenie dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Skarżysku – Kamiennej. W ramach kolejnej edycji programu praktyk zagranicznych ośmioro przyszłych geodetów i ośmioro budowlańców wyjechało do Portugalii pod opieką dwóch nauczycieli.
Zespół Szkół Technicznych od wielu lat umożliwia uczniom poszerzanie kompetencji i rozwój umiejętności zawodowych przez udział w projektach LdV. Szkoła współpracuje ze sprawdzonymi partnerami zagranicznymi, co gwarantuje wysoki poziom merytoryczny praktyki i przygotowanie fascynującego programu kulturowego.
EPD (European Projects Development) – portugalski partner Szkoły zapewnił zakwaterowanie w Montijo, miejscowości znajdującej się niedaleko stolicy Portugalii, tam też, w miejscowym centrum szkoleniowym realizowano program stażu. Program tegorocznej praktyki koncentrował się na kursie AutoCADa i zastosowaniach programu w geodezji i budownictwie. Praktykanci zdobywali nowe umiejętności w zakresie tworzenia projektów elementów budowlanych – takich jak schody, ściany czy okna – oraz tworzyli wizualizacje planów zabudowy miast. Jednym z przykładów było nasze Skarżysko… . Warto zauważyć, że zajęcia wpisywały się w realizowany przez uczniów program kształcenia.
Zdobyte doświadczenia zawodowe zostały udokumentowane w dzienniczkach praktyk oraz słownikach terminologii fachowej.
Ważnym elementem praktyki był program kulturowy. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły liczne wizyty w Lizbonie – jednej z najpiękniejszych stolic europejskich. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mieli okazję podziwiać wspaniałe zabytki; Castelo de S. Jorge – ogromny zamek obronny, pomnik Chrystusa Króla, z którego szczytu rozciąga się widok na panoramę stolicy Portugalii i słynną Se de Lisboa – katedrę, której budowę rozpoczęto w XII wieku.
Częścią programu było oczywiście zwiedzanie Klasztoru Hieronimitów – jednego z najpiękniejszych przykładów stylu manuelińskiego i Wieży Belem. Warto zauważyć, że oba te zabytki łączy tradycja wypieku słodkich przysmaków charakterystycznych dla stolicy Portugalii – pastei de belem. Zwiedzając Lizbonę nie można było ominąć współczesnych cudów techniki i architektury – Parku Narodów i ogromnego Oceanarium.
W ramach realizacji programu kulturowego odwiedziliśmy także Cintrę – podziwiając jeden z siedmiu cudów Portugalii – Pałac Pena, Cabo da Roca oraz Cascais.
Praktykanci mieli okazję zdobyć nowe doświadczenia – zawodowe i kulturowe, wykorzystać posiadane umiejętności i sprawdzić się w nowym środowisku. Opracowanie: Dariusz Wąsowski.