Strona główna

Strona projektu realizowanego w Zespole Szkół Technicznych w ramach programu Erasmus+ KA122-SCH w ramach akcji 1 sektora Edukacja Szkolna – 2021
Numer projektu: 2021-1-PL01-KA122-SCH-000016007
Tytuł: „Szkoła w chmurze” – „School in the Cloud”
Czas realizacji projektu: 2021-12-31 - 2023-06-29
Budżet: 136251,1872 zł (30588 €)

Cele projektu

Zespół Szkół Technicznych aspiruje do bycia jednostką nowoczesną, wdrażającą innowacyjne metody kształcenia i funkcjonowania i korzystającą z możliwości, jakie oferuje współpraca międzynarodowa.  
Cele projektu:

  1. Podniesienie jakości pracy szkoły w obszarze nauczania poprzez wdrożenie koherentnych, kompleksowych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie dydaktyki nabytych w trakcie planowanych mobilności.
  2. Podniesienie jakości pracy szkoły poprzez upowszechnienie zastosowań rozwiązań opartych o ICT w pracy lekcyjnej.
  3. Podniesienie jakości pracy szkoły w obszarze zarządzania i komunikacji.

Realizacja projektu

W ramach projektu w latach 2021-2023 osiemnastu nauczycieli ZST wzięli udział w kursach i szkoleniach:

  1. CLOUD COMPUTING FOR EDUCATION - Uchisar, Turcja – 01-07.07.08.2022 (5 uczestników)
    Zapoznanie z innowacyjnymi zagadnieniami związanymi z ICT w edukacji, jakim jest "chmura" - wykorzystywanie zasobów wirtualnych do zarządzania szkołą, tworzenia prezentacji, edycja dokumentów i ich udostępnianie, tworzenia stron internetowych: praca w chmurze jako miejsca kontaktu nauczycieli, rodziców i uczniów; tworzenie i zadawanie prac domowych; przygotowywanie ankiet, przeprowadzanie ewaluacji.
  2. CTRL+ALT+DEL CYBERBULLYING! - Braga, Portugalia – 23-29.10.2022 (3 uczestników)
    Identyfikacja cyberprzemocy i aktualnych problemów związanych z ochroną przy korzystaniu z nowych technologii; rozpoznawanie sygnałów znęcania się nad dziećmi i młodymi ludźmi, którzy uzyskują dostęp do internetu; zapoznanie z odpowiednimi przepisami i wytycznymi dotyczącymi zabezpieczeń i nowych technologii; metody i sposoby zwiększania odporności dzieci i młodzieży uzyskujących dostęp do Internetu oraz ustanowienie skutecznych praktycznych strategii ochronnych dla dzieci i młodzieży w korzystaniu z nowych technologii; identyfikacja sposobów reagowania i zgłaszania problemów związanych z korzystaniem z internetu.
  3. DIGITAL STORYTELLING TOOLS & EDUCATIONAL VIDEO PRODUCTION - WEB 3.0 - Ateny, Grecja – 28.11-01.12.2022 (5 uczestników)
    Zapoznanie nauczycieli ze sposobami korzystania z technik cyfrowego opowiadania historii w klasie, zapoznanie z najnowszymi narzędziami WEB 3.0 oraz poszerzenie ich wiedzy na temat produkcji wideo. Web 3.0 to rewolucyjne nowe sposoby tworzenia, współpracy, edycji i udostępniania treści generowanych przez użytkowników.
  4. MICROSOFT FOR EDUCATION: POWERFUL TOOLS TO CREATE, SHARE AND INSPIRE - Barcelona, Hiszpania – 27.03-01.04.2023 (4 uczestników)
    Zapoznanie z platformą Microsoft 365 oraz umieszczonych na niej narzędzi i technik, które tworzą środowisko do pracy nauczycieli i uczniów, wykorzystując najnowsze techniki ICT. Kurs objął wszystkie najistotniejsze programy z rodziny Microsoft: Excel, Stream, One Note i One Drive, aplikację Teams, korzystanie z One Drive (miejsca do przechowywania w chmurze) i z SharePoint (jako platformy udostępniania wszystkich treści edukacyjnych) oraz narzędzia Sway do tworzenia interaktywnych prezentacji.
  5. THE 4CS: CREATIVITY, CRITICAL THINKING, COMMUNICATION AND COLLABORATION IN SCHOOLS - NICEA, Francja – 12-17.06.2023 (1 uczestnik) 
    Kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja i współpraca to umiejętności niezbędne w procesie nauczania. Celem kursu było dostarczenie nauczycielom wiedzy i umiejętności, aby włączyli te umiejętności do swojego programu nauczania i środowiska szkolnego.

Umiejętności i kompetencje nabyte na kursach

  1. Umiejętność efektywnego korzystania z platformy edukacyjnej i pracy w chmurze.
  2. Umiejętność stosowania innowacyjnych metod i technik związanych z ICT - korzystania z technik cyfrowego opowiadania historii w klasie, zapoznanie się z najnowszymi narzędziami WEB 3.0 oraz poszerzenie ich wiedzy na temat produkcji wideo.
  3. Umiejętność organizacji pracy zespołów przedmiotowych, zespołów wychowawczych, a także współpracy między nauczycielami, nauczycielami a rodzicami i uczniami w oparciu o chmurę.
  4. Umiejętność reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni poprzez działania edukacyjne zapobiegające przemocy w internecie i ochrony młodzieży przed cyberprzemocą.
  5. Zdobycie umiejętności zwiększania zaangażowania i kreatywności uczniów dzięki wprowadzeniu innowacyjnych metod nauczania.
  6. Udoskonalenie umiejętności językowych nauczycieli.
  7. Kompetencje międzykulturowe.
  8. Wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela o doświadczenia międzynarodowe.

Scenariusze zajęć

    Scenariusze

Galeria

Scenariusze zajęć

Scenariusze