Konferencja upowszechniająca rezultaty zagranicznych staży uczniów ZST – Akredytacja Erasmusa w sektorze VET w praktyce

Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej zorganizował uroczystą konferencję upowszechniającą rezultaty drugiego z serii projektów realizowanych w ramach Akredytacji Erasmusa w sektorze VET – Kształcenie i szkolenia zawodowe, która obowiązuje w latach 2022–2027. Spotkanie było podsumowaniem całorocznych działań w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w wysokości 62 321,00 euro, realizowanego od czerwca 2024 roku.
W trakcie konferencji przedstawiono przebieg i efekty mobilności uczniów technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia, którzy wiosną 2025 roku odbyli dwutygodniowe praktyki zawodowe w firmach w Portugalii i Szwecji. W mobilności wzięło udział 24 uczniów kształcących się na kierunkach: technik programista, technik informatyk, technik elektryk oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Koordynatorka projektu przedstawiła założenia przedsięwzięcia, cele edukacyjne i jego znaczenie w rozwoju europejskiego wymiaru szkoły. Zwróciła również uwagę na rolę mobilności zagranicznych w unowocześnianiu kształcenia zawodowego, wzmacnianiu współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianiu wartości takich jak otwartość, tolerancja i równość szans.
Prezentowane podczas wydarzenia doświadczenia uczestników jasno pokazały, że wyjazdy przyniosły szereg korzyści – uczniowie mówili o zdobytych umiejętnościach zawodowych, przełamaniu bariery językowej, poznaniu nowych technologii i kultur, a także o większej pewności siebie i samodzielności. Opiekunowie podkreślali zaangażowanie, dojrzałość i rozwój osobisty uczestników.
Ważnym elementem projektu było kompleksowe przygotowanie uczniów przed wyjazdem – pedagogiczne, językowe i kulturowe – dzięki któremu młodzież mogła w pełni skorzystać z możliwości, jakie oferowały praktyki za granicą. Oprócz zajęć zawodowych, uczniowie uczestniczyli również w licznych działaniach integracyjnych i kulturalnych – zwiedzali, poznawali lokalne zwyczaje i nawiązywali relacje z rówieśnikami z innych krajów.
Projekt objął również mobilność kadry – nauczyciel przedmiotów zawodowych odbył wizytę typu Job Shadowing w firmie PI TECH w greckiej Katerini. Dzięki bezpośredniej obserwacji pracy specjalistów i metod szkoleniowych stosowanych w Grecji możliwe było pozyskanie inspiracji do dalszego rozwoju praktycznego nauczania w szkole.
W ramach działań upowszechniających, uczniowie po powrocie przeprowadzili warsztaty „Uczniowie–Uczniom”, podczas których dzielili się zdobytymi umiejętnościami z rówieśnikami. Powstały również specjalistyczne słowniki zawodowe z terminologią używaną podczas praktyk zagranicznych – zostały one opublikowane na stronie internetowej szkoły jako ogólnodostępne narzędzie edukacyjne dla innych placówek.
Zespół Szkół Technicznych realizuje projekty praktyk zagranicznych nieprzerwanie od 2007 roku, rozwijając kompetencje uczniów i nauczycieli oraz wzmacniając międzynarodowy charakter kształcenia. Przyznanie na kolejny rok szkolny ponad 90 000 euro w ramach programu Erasmus+ jest potwierdzeniem wysokiej jakości prowadzonych działań i silnej pozycji szkoły w regionie w zakresie edukacji zawodowej i mobilności międzynarodowej.