„Szkoła międzypokoleniowa” w ZST

Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej w Skarżysku-Kamiennej przystąpił do konkursu „Szkoła międzypokoleniowa” skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zadaniem szkół biorących udział w rywalizacji było zaangażowanie swoich uczniów i zorganizowanie z nimi międzypokoleniowych warsztatów dla seniorów dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu. Do wygrania jest jedna z 64 mobilnych pracowni komputerowych.
Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” to nowa inicjatywa realizowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Ma ona na celu otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej.
Liderzy Projektu otrzymali od NASK konkretne wsparcie merytoryczne. Eksperci instytutu przekazali wszelkie niezbędne wskazówki do realizacji warsztatów, w tym propozycje scenariuszy zajęć tj.:
Międzypokoleniowo, czyli jak?
Pierwsze kroki z technologią,
Podstawy bezpieczeństwa w internecie,
Rozrywka w internecie,
Internet jako codzienne wsparcie,
Phishing i metoda „na wnuczka”,
Oszustwa w internecie,
W piątek 21 marca 2025 roku w Zespole Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej odbyło się oficjalne podsumowanie projektu „Szkoła Międzypokoleniowa”. Inicjatywa ta miała na celu zbliżenie do siebie dwóch pokoleń – seniorów i młodzieży szkolnej, tworząc przestrzeń do nauki, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciły minister ds. polityki senioralnej Pani Marzena Okła-Drewnowicz, wicestarosta powiatu skarżyskiego Pani Katarzyna Bilska oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Renata Pacek.
Projekt, w którym uczestniczyło dziewięciu seniorów oraz uczniowie – ich mentorzy, rozpoczął się od szkolenia młodzieży. Uczniowie naszej szkoły zostali przygotowani do pełnienia roli mentorów, zapoznając się z założeniami programu oraz tematami, które miały być poruszane podczas wspólnych spotkań. Następnie odbyły się warsztaty prowadzone w parach senior-uczeń, podczas których młodzież pomagała osobom
starszym w oswajaniu się z nowymi technologiami i nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi.
Współpraca między pokoleniami w tym projekcie to coś więcej niż tylko nauka obsługi komputera czy smartfona. To także cenne spotkania, które pozwalały seniorom dzielić się swoją wiedzą życiową, a uczniom lepiej zrozumieć potrzeby starszego pokolenia. Dzięki temu projekt nie tylko rozwijał umiejętności uczestników, ale również budował więzi międzyludzkie i wzmacniał lokalną społeczność.
Dzięki współpracy międzypokoleniowej udało się stworzyć atmosferę wzajemnego wsparcia i zrozumienia. Seniorzy, którzy wcześniej obawiali się nowych technologii, zyskali większą pewność siebie, a uczniowie mieli okazję rozwinąć kompetencje społeczne i dydaktyczne. Projekt pokazał, że nauka może być przyjemnością dla obu stron i że technologia może łączyć pokolenia, eliminując bariery cyfrowe i społeczne.
Na zakończenie projektu uczestnicy, zarówno seniorzy, jak i młodzież, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, będące wyrazem uznania za zaangażowanie i poczynione postępy w technologii informatycznej.
Sukces tych zajęć zawdzięczamy zaangażowaniu uczniów naszej szkoły, tj. Bartoszowi Kwiatkowskiemu, Marcelowi Rafalskiemu, Piotrowi Jabłońskiemu, Mikołajowi Materkowi, Jakubowi Grunt, Julii Jakubowskiej, Zuzannie Zajączkowskiej, Jakubowi Raińskiemu, Dominice Kwiatek, Marii Strzeleckiej, Igorowi Wrońskiemu, Jakubowi Adamczyk, Agacie Kałużyńskiej, Dominikowi Telec, jak również Dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół Technicznych. Liderem projektu oraz prowadzącym warsztaty był nauczyciel przedmiotów informatycznych Pan Daniel Ożdżyński.
Już teraz seniorzy oraz uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekają na przyszłe edycje projektu i wyrażają chęć kontynuowania spotkań w podobnej formule.
Zobacz album ze zdjęciami