Kampania edukacyjna „Stop Pożarom Traw”

Apel Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej
W 2024 roku na terenie powiatu skarżyskiego odnotowano aż 66 zdarzeń, w wyniku których spaleniu uległo 8,16 ha nieużytków. Na szczęście w wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.
Pożary traw niszczą faunę i florę, powodując niejednokrotnie śmierć zwierząt i owadów.
Pożary traw powodują zagrożenie dla ludzi, ponieważ podczas procesu spalania się traw wydzielają się szkodliwe związki, które są zagrożeniem dla człowieka jak i naturalnego środowiska.
Wysuszona trawy palę się bardzo szybko! W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się „spod kontroli” i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania mieszkalno-gospodarcze. W wyniku takich zdarzeń ludzie niejednokrotnie tracą majątek całego życia.
Pożar traw nie powoduje, że gleba jest lepiej przygotowana do późniejszej uprawy, a wręcz powodują skutek przeciwny – wyjaławiają ziemię, która później jest mniej urodzajna.
Wypalanie traw i związane z tym duże zadymienie powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
W przypadku zauważenia, że ktoś podpala trawy należy powiadomić Policję o tym bardzo niebezpiecznym i nieodwracalnym zachowaniu.
Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet 30000 zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.
Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku – Kamiennej
mł. bryg. Sławomir Wawrzak