NOWOCZESNY NAUCZYCIEL – NOWOCZESNA SZKOŁA

W ramach programu Erasmus+ nie tylko uczniowie Zespołu Szkół Technicznych korzystają z możliwości zdobycia nowych umiejętności. Dotyczy to także nauczycieli, którzy wzięli udział w projekcie „Nowoczesny nauczyciel, nowoczesna szkoła” i wyjechali na zagraniczne szkolenia i kursy. Celem projektu jest podniesienie kompetencji, doskonalenie umiejętności językowych oraz wymiana doświadczeń z nauczycielami z innych krajów. Do tej pory na kursy wyjechało ośmiu nauczycieli.
Nauczycielki języka angielskiego – Izabela Skuza w październiku 2018 r. w Dublinie w Irlandii oraz Anna Łakomiec w lipcu 2019 r. w Scarborough w Wielkiej Brytanii – wzięły udział szkoleniu na temat CLIL, czyli Content and Language Integrated Learning. To zintegrowane nauczanie języka i wybranego przedmiotu, które jest innowacyjną metodą nauki języka obcego. CLIL łączy kształcenie językowe z jednoczesnym przekazywaniem treści z nauczanych przedmiotów. Zastosowanie tej metody podnosi jakość kształcenia językowego w szczególnie w zakresie słownictwa specjalistycznego.
W maju 2019 roku natomiast do Utrechtu w Holandii wyjechali Monika Bialik-Pawlak, Andrzej Kotwica oraz Dariusz Wąsowski i uczestniczyli w kursie „How to make your school more digital” i opracowywali cyfrowy projekt rozwoju szkoły. Z nauczycielami z UE dyskutowali o innowacjach cyfrowych w szkołach oraz szkolnej polityce zarządzania zmianą. Poznali także holenderski system edukacyjny i odbyli wizytę studyjną w Berlage Lyceum w Amsterdamie.
O tym, jak tworzyć gry i quizy oraz jak wykorzystywać je na lekcji, uczyli się również w maju 2019 r. Leszek Tomaszewski, Paweł Chłopek i Mirosław Taras. Wzięli udział w kursie „eLearning Made Fun: Quizzes and Games” w Naxxar na Malcie, na którym poznali takie narzędzia jak Educaplay, Classtools i Kahoot.
Wartość realizowanego projektu to 38759 €, a na zagraniczne kursy do końca 2019 roku wyjedzie w sumie 19 nauczycieli. Obejrzyjcie fotorelację!